This is Lite Plone Theme
Jesteś w: Start / Informacje bieżące / Jaworzno otrzymało wyróżnienie w konkursie ekologicznym "Gmina Przyszłości"

Jaworzno otrzymało wyróżnienie w konkursie ekologicznym "Gmina Przyszłości"

Jury doceniło zgłoszony do konkursu "Projekt ograniczenia niskiej emisji CO2 na terenie gminy Jaworzno". Teraz wyróżniony projekt zostanie szczegółowo opisany w publikacji "Ranking dobrych praktyk", która będzie wydana w połowie listopada 2010 r., a następnie szeroko dystrybuowana wśród mediów i lokalnych samorządów.


Jaworzno zgłosiło do konkursu dwa projekty - montaż kolektorów słonecznych w Szpitalu Wielospecjalistycznym oraz program ograniczenia niskiej emisji na terenie miasta - mówi Halina Larysz z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Jaworzno. Głównym celem konkursu było wyróżnienie gmin inwestujących w proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz dbających o zrównoważony rozwój społeczności lokalnych.

Zgłoszony przez gminę "Projekt ograniczenia niskiej emisji CO2 na terenie gminy Jaworzno", w naszej ocenie jest bardzo dobrym przykładem efektywnego inwestowania w innowacyjne i proekologiczne rozwiązania energetyczne oraz prowadzenia działań na rzecz zrównoważonego rozwoju gminy i zamieszkującej jej społeczności - wyjaśnia Sylwester Śmigiel, Prezes Zarządu Gaspol S.A. i inicjator konkursu. - Działania te w naszej ocenie stanowią również wzór dla innych polskich gmin, które mogą czerpać cenne wnioski ze zrealizowanych dotychczas projektów.

Do konkursu zgłoszono 73 projekty z 34 gmin z całej Polski. Jury oceniało projekty w dwóch kategoriach: Ekologia i Społeczeństwo. W kategorii Ekologia zwyciężyła Szczawnica (woj. małopolskie), a w kategorii Społeczeństwo, ex aequo zwyciężyły projekty zgłoszone przez gminę Bieliny (woj. świętokrzyskie) i Reszel (woj. warmińsko-mazurskie). Jury konkursu wyróżniło ponadto projekty zgłoszone przez gminy: Wisznice, Wierzchosławice, Jaworzno, Dzierzgoń, Słupsk, Sanok, Racibórz, Łapy, Rzeszów, Mściwojów, Grodzisk Mazowiecki i Przywidz. 10 najlepszych projektów zostanie opisanych i wydanych w formie raportu „Ranking dobrych praktyk”.

Konkurs unaocznił, że w Polsce już dziś jest wiele gmin, które aktywnie poszukują nowych możliwości inwestycji w przyjazne środowisku źródła energii, w zrównoważony rozwój. To ważne, aby pokazywać te dobre praktyki, jako bodziec do działań dla innych - dodaje Sylwester Śmigiel. - Duże zainteresowanie konkursem sprawiło, że będzie jego druga edycja w kontynuacji naszego projektu, który nosi nazwę Forum Efektywnej Energii - FREE.

Jury konkursu oceniało wnioski w oparciu o takie kryteria, jak nowoczesność zastosowanych rozwiązań, oryginalność, znaczenie inwestycji dla rozwoju lokalnej społeczności, spectrum korzyści wynikających z projektu, efektywność oraz kompleksowość podejmowanych działań. W skład jury weszli eksperci w dziedzinie energetyki, socjologii, pozyskiwania środków unijnych oraz wykorzystywania odnawialnych źródeł energii:

  • dr inż. Arkadiusz Węglarz, członek Krajowej Agencji Poszanowania Energii,
  • dr Andrzej Hałasiewicz, Instytut Socjologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, Zastępca dyrektora Fundacji Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA przy Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
  • mgr inż. Artur Michalski, Group Grupa Doradztwa Europejskiego, były Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW),
  • mgr Kamil Dolata, Gaspol,
  • mgr Bożena Wróblewska, Gaspol,
  • mgr Andrzej Chodacz, kierownik programu „Gaspol kibicuje klimatowi"

Konkurs został zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Programu na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczności Lokalnych „Gaspol kibicuje klimatowi” pod patronatem Ministerstwa Gospodarki. 


List gratulacyjny >>> zobacz


(źródło informacji i tekstu: UM Jaworzno, www.jaworzno.pl)